TODAY POTTERY
تصویر برگزیده
Brian Rochefort
B. 1985, Lincoln, Rhode Island • Lives and works in Los Angeles
گزارش ویژه
تازه های نشر
Carve Your Clay
فراخوان دریافت مقاله
سایت سفال امروز در نظر دارد به درج مقالات عمومی و تخصصی اعضای سایت بپردازد. از این رو از هنرمندان عزیز سفالگر دعوت می‌شود مقالات خود را در زمینه‌های مختلف به نشانی زیر ارسال کنند تا پس از داوری و تایید، به نام خودشان در سایت درج شود. در صورتی که مقاله ترجمه‌ است، حتما اصل مقاله یا نشانی سایتی را که مقاله از آن گرفته شده است،‌ به همراه مقاله ارسال کنید. بدیهی است ارسال تصاویر یا طرحهای مرتبط با مقالات‏‏‏‎ به درک بهتر و جذابیت آنها کمک شایانی خواهد کرد.
articles[at]todaypottery[dot]com
​حدیث پیامبر اکرم روی قدح سفالی سامانیان
قدح سفالی کتیبه‌دارِ حامل حدیثی از پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) متعلق به سده‌های سوم و چهارم هجری که همزمان با حکومت سامانی ساخته شده است، اکنون به شماره ۴۳۵۲ در بخش اسلامی موزه ملی ایران نگهداری می‌شود.
تهران

به گزارش ایسنا، این قدح سفالی کتیبه‌دار به رنگ قهوه‌ای تیره روی زمینه سفید با لعاب شفاف که در یکی از محوطه‌های تاریخی نیشابور توسط باستان‌شناسان کشف شده، از خمیر قرمز رنگ ساخته شده است و پایه حلقه‌ای مقعر، بدنه کشیده و لبه صافی دارد.
بخش بیرونی این کاسه دارای پوشش گلی سفید رنگ، به قطر دهانه ۳۴سانتی متر و ارتفاع  ۵/۱۱ سانتی متر است و تزیین سطح داخلی این ظرف شامل پنج کلمه کوفی با حدیثی از پیامبراکرم (صلی‌الله علیه و آله) با عبارت «الطاعم الشاکر بمنزله الصائم الصابر» است و برگردان آن به فارسی چنین است: «خورندۀ طعام شکرگزار چون روزه‌دار صبور است.»
سفال‌های دارای نوشته قهوه‌ای تیره روی زمینه سفید یا شیری همراه با لعاب پوشش گلی و تزیینات با خط کوفی تزیینی یکی از معروف‌ترین گونه‌های سفال در سده‌های سوم و چهارم هجری همزمان با حکومت سامانیان در خراسان بزرگ به‌ویژه نیشابور هستند.

کد: Tpn-9902-0701
۱۳۹۹ يکشنبه ۷ ارديبهشت
بازدید: 579 بار


All rights reserved © 2021
طراحی و پیاده‌سازی: شرکت شبکه‌گستر موج