TODAY POTTERY
تصویر برگزیده
Brian Rochefort
B. 1985, Lincoln, Rhode Island • Lives and works in Los Angeles
گزارش ویژه
تازه های نشر
Carve Your Clay
فراخوان دریافت مقاله
سایت سفال امروز در نظر دارد به درج مقالات عمومی و تخصصی اعضای سایت بپردازد. از این رو از هنرمندان عزیز سفالگر دعوت می‌شود مقالات خود را در زمینه‌های مختلف به نشانی زیر ارسال کنند تا پس از داوری و تایید، به نام خودشان در سایت درج شود. در صورتی که مقاله ترجمه‌ است، حتما اصل مقاله یا نشانی سایتی را که مقاله از آن گرفته شده است،‌ به همراه مقاله ارسال کنید. بدیهی است ارسال تصاویر یا طرحهای مرتبط با مقالات‏‏‏‎ به درک بهتر و جذابیت آنها کمک شایانی خواهد کرد.
articles[at]todaypottery[dot]com
در پی حفاری‌های فاضلاب صورت گرفت
کشف یک قطعه سفال مربوط به پیش از تاریخ در تهران
باستان‌شناسان در حفاری‌های فاضلاب تهران یک قطعه سفال مربوط به دوران پیش از تاریخ کشف کردند.
تهران

سرپرست گروه باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: پس از کشف آثار تاریخی 400 ساله در جریان عملیات حفاری شرکت فاضلاب تهران در حد فاصل میدان مولوی و میدان محمدی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مجوز مطالعات باستان شناختی در این منطقه را صادر کرد.

محمداسماعیل اسماعیلی افزود: بررسی اولیه انجام شده بر روی یافته‌های فرهنگی به دست آمده از خاکبرداری شرکت فاضلاب ابعاد تازه‌ای از آثار تاریخی در این منطقه را مشخص کرد.

به گفته او پیگیری‌ها برای جلب مساعدت‌های فنی و انجام تعهدات اعتباری از طرف شرکت فاضلاب در حال انجام است.

این باستان‌شناس خاطر نشان ساخت که پس از اطلاع یکی از دانشجویان دانشگاه تهران به پژوهشکده باستان‌شناسی مبنی بر وجود آثار فرهنگی در گودبرداری‌های فاضلاب تهران و هماهنگی به عمل آمده با پژوهشکده باستان‌شناسی، یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عملیات را متوقف کرد.

او افزود: پس از صدور مجوز کاوش نجات‌بخشی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تیم نجات‌بخشی به محل اعزام و نسبت به هماهنگی برای انجام مراحل بعدی مطالعات باستان‌شناسی اقدام شد.

اسماعیلی گفت: براساس یافته‌های فرهنگی به‌دست آمده از گودال‌های حفاری شده توسط شرکت فاضلاب بقایای معماری، تدفین‌های قاجاری، سفال‌های مربوط به قرون میانی و متاخر اسلامی و قطعاتی از ظروف سنگی به‌دست آمد.

او با اشاره به کشف دو حلقه قنات قدیمی در محل افزود: در عمق پنج متری در یکی از گودال‌های حفر شده یک قطعه سفال هم‌افق با فرهنگ چشمه‌علی مربوط به دوران پیش از تاریخ در عمق پنج متری به‌دست آمد که اظهار نظر قطعی درباره آن نیاز به انجام مطالعات تکمیلی دارد.

بر اساس تصویب‌نامه هیئت وزیران اجرای برنامه پزوهشی میراث فرهنگی در طرح‌های عمرانی ضروری است.

منبع: CHN

کد: Tpn-9309-1701
۱۳۹۳ دوشنبه ۱۷ آذر
بازدید: 1975 بار


All rights reserved © 2021
طراحی و پیاده‌سازی: شرکت شبکه‌گستر موج